Festival Mesiac fotografie 2018

Organizátor festivalu je FOTOFO / Stredoeurópsky dom fotografie

imageFOTOFO pôsobí od roku 1997 v oblasti fotografie a prezentuje kvalitnú fotografickú tvorbu nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.
Hlavným projektom občiankeho združenia FOTOFO je Stredoeurópsky dom fotografie, ktorý patrí medzi najaktívnejšie kultúrne inštitúcie v oblasti fotografie nielen v našom hlavnom meste, ale aj na Slovensku.  

Nasledovnými aktivitami vytvárame unikátny multikultúrny priestor:
  • Výstavná činnosť– spravujeme 2 galérie a organizujeme 24 výstav ročne
  • Publikačná činnosť – vydávanie kníh o slovenskej fotografii - monografie,  náučná fotografická literatúra (Dejiny európskej fotografie), Fotonoviny
  • Knižnica – najväčšia verejne prístupná knižnica zameraná na fotografiu, obsahuje viac ako  2 500 knižničných jednotiek
  • Edukatívna činnosť – celoročne realizovaná prostredníctvom workshopov pre dospelých a deti pod vedením profesionálnych lektorov, počas letných mesiacov otvárame detské fotografické tábory
  • Zbierkotvorná činnosť – budovanie reprezentatívnej zbierky slovenskej fotografie od jej vzniku až po súčasnosť
  • Mesiac fotografie – medzinárodný fotografický festival určený pre verejnosť

Okrem hlavných aktivít organizujeme v galerijných priestoroch aj sprievodné podujatia – divadlá, literárne diskusie, premietanie fimov a fototribúny.

FOTOFO je zakladateľom ocenenia „Osobnosť fotografie“ a taktiež ocenenia „Fotograf roka.“


Tlačová správa 5. september 2018 v Bratislave
28. ročník festivalu Mesiac fotografie v znamení výročia vojny a témy tela

November v Bratislave patrí už tradične fotografii, počas celého mesiaca opäť otvoríme okolo 30 fotografických výstav autorov zo 16 krajín z celého sveta. Tohtoročný festival stojí na dvoch tematických okruhoch. Prvá z nich má skôr historický charakter a nadviaže na výročie konca prvej svetovej vojny a autorov, ktorí zobrazujú dopady vojny. Druhou je prezentácia tela v súčasnej fotografii, kde sa už tradičné, estetizované telo či akty výrazne transformovali a fotografia tela je dnes bližšie k témam ako transhumanizmus, umelá inteligencia, rodová problematika či existencia človeka v globalizovanom svete.

V prvom okruhu sa predstaví absolútna svetová hviezda Simon Norfolk, britský fotograf narodený v Nigérii, niekoľkokrát ocenený World Press Photo, kritici ho opisujú ako jedného z najlepších dokumentárnych fotografov dnešnej doby. Jeho práca sa viac ako dvadsať rokov zaoberá povojnovou krajinou a skúmaním významu slova bojisko v rôznych formách. Norfolk v Bratislave vystaví veľkometrážne farebné krajinárske snímky z Afganistanu v cykle Chaos a Pokoj. Víťaz minuloročnej súťaže Portfolio Review a Open Call Rakúšan Florian Rainer predstaví výber z projektu Šedá zóna, v ktorom dokumentoval súčasný život obyvateľov pozdĺž rusko-ukrajinskej hranice na Donbase. Do prvej skupiny patrí aj lotyšský fotograf Alnis Stakle a jeho inštalácia s názvom Úkryt. Autor sa vo svojej tvorbe vracia ku vplyvu ruskej „ochrannej” imperiálnej politiky v Pobaltí v čase studenej vojny. Na makety stien zo sovietskych vojenských základní s reprodukciami dobových tapiet a nápisov umiestňuje fotografie z archívov civilnej ochrany, usmerňujúce ľudí, ako sa chrániť v prípade vojenského útoku.

Druhá časť výstav je venovaná súčasnému zobrazeniu tela vo fotografii a spadá do nej veľký výstavný projekt partnerov Európskeho Mesiaca fotografie, ktorý bude vystavený aj s novou publikáciou vo Viedni, Budapešti a v Luxemburgu. Bodyfiction bude mať premiéru v Bratislave a predstaví fotografické diela súčasných vizuálnych umelcov, využívajúcich ako prostriedok vyjadrenia ľudské telo. Ďalšia kolektívna výstava zaoberajúca sa telom odprezentuje francúzskych autorov Orlana, Gordona & Parrenoa, ktorí sa zapodievajú témou hľadania zbožšteného, dokonalého a neustále zdokonaľovaného ľudského tela.

K špičkovým fotografom festivalu zo svetovej fotografie nepochybne patrí legendárny francúzsky fotograf Marc Riboud a jeho prierez 100 reportážnych záberov od Juhoslávie cez Blízky východ až po Indiu či Maroko. Originálny je mexický fotograf Ruben Ochoa a jeho fotoséria Beštiárium, symbolizujúca sedem nových hriechov. Jeho fotografie sú tlačené historickou technikou z 19. storočia na veľké kamenné platne z Yukatanu.

Medzi domácimi autormi sa predstavia retrospektívne výstavy skvelého dokumentaristu Jozefa Sedláka a Martina Marenčina, ktorý už tridsať rokov fotografuje výtvarné diela slovenských umelcov a popritom fotí aj ich portréty.

Z konceptualistickej fotografie to bude Peter Rónai a jeho manipulatívna fotografia v podobe autoportrétov a experimentálne snímky Anny Daučíkovej na pomedzí s videom. Zo susedných fotografov sú to českí fotografi Václav Podestát a jeho zábery z normalizácie, Emília Medková a jej surrealistické inscenované snímky z éry 50. a 60. rokov a konceptuálna fotografka Jolana Havelková. V Roman Fecik gallery je výstava venovaná pre potenciálnym záujemcom o zbieranie fotografických diel, na ktorej sa predstavia desiati slovenskí autori z najväčšej súkromnej českej fotografickej zbierky PPF, okrem iných aj Karol Plicka, Tono Stano a Peter Župník.

Po druhýkrát je spustená otvorená výzva festivalu OPEN CALL. Po úspešnom prvom ročníku, keď svoje práce poslalo okolo 190 fotografov, môžu svoje práce na akúkoľvek tému prihlasovať fotografi do 15. septembra. Desiatim najlepším dá festival príležitosť vystavovať v Galérii pod divadlom. Porota v zložení Josef Moucha, Pavel Smejkal a Evgeny Berezner vyberie aj štyridsať fotografov, ktorí budú môcť prezentovať svoje fotografie na 19. ročníku medzinárodnej prehliadky portfólií Portfolio review v priestoroch Slovenskej národnej galérie.

Za festivalový tím Dorota Holubová, PR manažérka festivalu www.mesiacfotografie.sk/www.sedf.sk